| Object Number | 49-30-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Period | 20th Century |
| Date Made | ca. 1920's |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Description | A medium sized square wooden base with a hole in the center to hold a pole which supports a mulit-colored flag (49-30-1.2T). Part of a Boy's Day Festival doll set. |
| Height | 12 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Masaru Harada via the Martin School, 1949 |
| Other Number | CG2000-1-19A - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




