Knife
97-563-10452
From: United States of America | Texas
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10452 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Texas |
| Culture Area | Southeast Culture Area (uncertain) | Great Plains Culture Area (uncertain) | Southwest Culture Area (uncertain) |
| Section | American |
| Materials | Chalcedony |
| Description | Chalcedony; brown; short, reworked blade; shoulder fractured; long stem; indented base, one corner reworked. |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10452 - Old Museum Number | 27932 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

