Sherd
87-23-14
From: Greece | Argolid | Mycenae
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 87-23-14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mycenean |
| Provenience | Greece | Argolid | Mycenae |
| Locus | Excavation Dump |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim sherd from deep bowl. Pinkish buff clay with same color slip; semi-lustrous dark brown glaze on interior and rim. |
| Height | 4.8 cm |
| Width | 6.3 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Department of Antiquities, Nauplion, Greece; Collected by S. Iakovides, 1987 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



