Human Figurine
32-40-33
From: Iraq | Diqdiqqeh
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 32-40-33 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Diqdiqqeh |
| Locus | Diqdiqqeh |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Nude Woman |
| Description | Terra cotta. Nude female. Full face. Hands clasped below breast. Hair Egyptian style. Below waist missing. |
| Height | 5 cm |
| Width | 4 cm |
| Depth | 1.9 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1932 |
| Other Number | U.18048a - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
