Musical Scraper
97-84-2299A
From: New Mexico | Santa Clara | Rio Grande
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-2299A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tewa (Culture) |
| Provenience | New Mexico | Santa Clara | Rio Grande |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Pigment |
| Technique | Painted |
| Iconography | Bird |
| Description | Musical Scraper / Rasp - Wooden, notched with bird on end. |
| Length | 33.81 cm |
| Width | 5.08 cm |
| Depth | 3.49 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-2299A - Old Museum Number | 17170 - ANSP Number | I 1389 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


