| Object Number | E11170B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An31 |
| Period | Eighteenth Dynasty | Nineteenth Dynasty | New Kingdom |
| Date Made | 1539-1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Carnelian |
| Iconography | Wedjat Eye |
| Description | Carnelian wedjat eye, open work with details incised. |
| Height | 1.2 cm |
| Length | 1.65 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
