Duck Weight
31-43-111
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-43-111 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Date Made | ca. 2000-1595 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Hematite |
| Description | Duck |
| Height | 0.8 cm |
| Length | 2.1 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
| Other Number | U.16250 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




