| Object Number | 2024-15-20 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Thailand |
| Date Made | Late 20th Century CE |
| Section | Asian |
| Materials | Bamboo | Rattan | Nylon |
| Description | Woven rectangular basket with a hinged lid and closing latches. Two handles attached on top. Used as a clothing case. |
| Height | 46 cm |
| Length | 46 cm |
| Width | 23 cm |
| Credit Line | Gift of Joyce White, 2024 |
| Other Number | JW-24 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




