Blade
64-13-1
From: Panama | Canal Zone
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-13-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Panama | Canal Zone |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | unfacially retoughed blade front, at pointed and thickened end half way down sides forming two notches roughly symetrical, roughly trapezoidal section at untouched end |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of John Witthoft, 1964 |
| Other Number | 286 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.