Cuff
2024-10-19
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Object Number | 2024-10-19 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Navajo |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Navajo |
| Creator | Fidel Bahe |
| Date Made | 1989 |
| Section | American |
| Materials | Silver |
| Description | Silver cuff with incised geometric designs. Artist's stamp on interior. |
| Height | 3.81 cm |
| Width | 6.35 cm |
| Depth | 5.08 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52, 2024 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




