Cuff
2024-10-18
From: United States of America | New Mexico | Santo Domingo Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 2024-10-18 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | New Mexico | Santo Domingo Pueblo |
| Creator | Joseph Rosetta |
| Date Made | 1995 |
| Section | American |
| Materials | Silver |
| Description | Silver cuff with incised designs. There is material inside which creates a rattle sound when the cuff is worn. Artist's name stamped on interior with double looping arrows and "Sterling 8/95." |
| Height | 2.54 cm |
| Width | 7.62 cm |
| Depth | 7.62 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52, 2024 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




