Cuff
2024-10-17
From: United States of America | New Mexico | Cochiti Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 2024-10-17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cochiti |
| Provenience | United States of America | New Mexico | Cochiti Pueblo |
| Culture Area | Cochiti |
| Creator | Cipriano "Cippy Crazy Horse" Quintana |
| Date Made | 1990s - 2000s |
| Section | American |
| Materials | Silver |
| Description | Silver cuff with 8 horizontal rows of incised angled lines. Artist's initials are stamped on interior. |
| Height | 5.08 cm |
| Width | 6.35 cm |
| Depth | 5.08 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52, 2024 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




