Cuff
2024-10-16
From: United States of America | New Mexico
Curatorial Section: American
| Object Number | 2024-10-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zuni |
| Provenience | United States of America | New Mexico |
| Culture Area | Zuni |
| Creator | Lolita Natachu |
| Date Made | 1970s - 1980s |
| Section | American |
| Materials | Silver | Turquoise | Jet | Mother-of-Pearl | Coral |
| Description | Silver cuff with inlayed designs of two foxes and other geometric shapes. Artist's initials are stamped on the interior. |
| Height | 3.81 cm |
| Width | 6.35 cm |
| Depth | 4.45 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52, 2024 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




