Cuff
2024-10-15
From: United States of America | Southwest United States
Curatorial Section: American
| Object Number | 2024-10-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Navajo |
| Provenience | United States of America | Southwest United States |
| Culture Area | Navajo |
| Creator | Hanson "Moogle" Smith |
| Date Made | 1990s |
| Section | American |
| Materials | Silver | Turquoise | Jet | Wood |
| Description | Silver cuff with vertical strips of wood, jet, and turquoise stones on the front. Artist's name is stamped on the interior. |
| Height | 3.81 cm |
| Width | 7.62 cm |
| Depth | 5.71 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52, 2024 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




