Necklace
2024-10-14
From: United States of America | New Mexico
Curatorial Section: American
| Object Number | 2024-10-14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zuni |
| Provenience | United States of America | New Mexico |
| Culture Area | Zuni |
| Date Made | 1970s - 1980s |
| Section | American |
| Materials | Silver | Turquoise | Lapis Lazuli | Serpentine | Agate | Mollusk Shell |
| Description | Zuni necklace with 8 strands consisting of heishi shell birds alternating with green serpentine stones, each with small agate beads in between. The necklace has a large shell pendant covered in silver, turquoise, shell, and lapis lazuli. |
| Length | 45.72 cm |
| Width | 3.17 cm |
| Depth | 1.27 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52, 2024 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


