Figurine
32-40-22
From: Iraq | Diqdiqqeh
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 32-40-22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Diqdiqqeh |
| Archaeology Area | Diqdiqqeh |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Bearded Man | Bird |
| Description | Terra cotta. Bearded man. Full face. Nude. Carrying bird between clasped hands. Lower part missing |
| Height | 5.5 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1932 |
| Other Number | U.18013 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
