| Object Number | MS2112 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Broken off handle of a (large) lamp. Red orange paint preserved. Two figures compose the handle, a bearded man with helmet behind an eagle with upraised wings, giving the handle its three points. The back of the human figure is incised to show drapery. |
| Height | 4.9 cm |
| Length | 12.7 cm |
| Width | 7.62 cm |
| Other Number | 1232 - Stevenson Etruscan Series Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


