Earring
2024-10-13.2
From: United States of America | Southwest United States
Curatorial Section: American
| Object Number | 2024-10-13.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Navajo |
| Provenience | United States of America | Southwest United States |
| Culture Area | Navajo |
| Creator | Esther Wood |
| Date Made | Late 20th Century CE |
| Section | American |
| Materials | Silver | Turquoise |
| Description | One of two matching silver clip-on earrings, with a central turquoise stone. Artist's name is etched on back. |
| Height | 3.81 cm |
| Width | 3.17 cm |
| Depth | 1.27 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52, 2024 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


