Cuff
2024-10-11
From: United States of America | New Mexico | Zuni Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 2024-10-11 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zuni |
| Provenience | United States of America | New Mexico | Zuni Pueblo |
| Culture Area | Zuni |
| Date Made | Late 20th Century CE |
| Section | American |
| Materials | Silver | Mollusk Shell | Turquoise | Jet | Coral |
| Description | Silver cuff with a central piece of shell and an inlay katsina figure comprised of turquoise, jet, and coral. |
| Height | 6.99 cm |
| Width | 6.99 cm |
| Depth | 5.08 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52, 2024 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




