Cuff
2024-10-9
From: United States of America | Southwest United States
Curatorial Section: American
| Object Number | 2024-10-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Navajo |
| Provenience | United States of America | Southwest United States |
| Culture Area | Navajo |
| Date Made | Late 20th Century CE |
| Section | American |
| Materials | Silver | Turquoise |
| Description | Silver cuff with large rectagular turquoise piece at center, surrounded by 20 teardrop-shaped pieces of turquoise. Each side has a column of 5 square-shaped pieces of turqoise, followed by a column of 5 teardrop-shaped pieces of turquoise. |
| Height | 5.71 cm |
| Width | 7.62 cm |
| Depth | 5.08 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52, 2024 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




