Male Figure
Storyteller
2024-10-8
From: United States of America | New Mexico | Cochiti Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 2024-10-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cochiti |
| Provenience | United States of America | New Mexico | Cochiti Pueblo |
| Culture Area | Cochiti |
| Creator | Ramus R. Suina |
| Date Made | 1985 |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Polychromatic |
| Iconography | Storyteller |
| Description | Seated male storyteller figure, painted in white, black, and orage. One child is seated on his right leg, holding a drum. He holds a drumstick in his right arm. The artist's name, date, and pueblo are painted in white on the bottom of the figure. |
| Height | 34.29 cm |
| Width | 15.88 cm |
| Depth | 20.95 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52, 2024 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




