Jar
2024-10-2.1
From: United States of America | New Mexico | Acoma Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 2024-10-2.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Acoma |
| Provenience | United States of America | New Mexico | Acoma Pueblo |
| Culture Area | Acoma |
| Creator | Stella Shutiva |
| Date Made | Late 20th Century |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Polychromatic |
| Description | White corrugated jar with a polychrome handle on each side, and a removable lid with a polychrome handle. Handles are smooth and painted with black, orange, and white geometric designs. Name of artist and Pueblo are written on the bottom of the jar. |
| Height | 12.7 cm |
| Length | 19.05 cm |
| Width | 16.51 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52, 2024 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




