Polycandela
29-108-37
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-108-37 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Level II, LTN |
| Period | Byzantine |
| Date Made | 300-700 CE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Bronze |
| Description | Thin circular band with 3 apertures for holding lamps. |
| Length | 24 cm |
| Width | 6.3 cm |
| Outside Diameter | 57 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 539 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



