Gem
Finger Ring
29-128-1234
From: Mediterranean
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 29-128-1234 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Graeco-Roman |
| Provenience | Mediterranean |
| Date Made | 50-0 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Gold | Paste |
| Technique | Intaglio |
| Iconography | Troy | Aeneas | Anchises | Ascanius |
| Description | Sommerville: Antique paste intaglio. Gold ring. The Incident of Troy: Aeneas escaping from burning Troy with his father Anchises on his shoulders; Ascanius, his son, following. Antique Pastes, Case XXX. Vermeule: Sard paste. Intaglio. (Modern gold ring setting) Aeneas, Anchises and Ascanius, escaping from Troy. Italo-Roman ringstone of the first century B.C. Graeco-Roman. |
| Length | 1.5 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Depth | 0.2 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 1234 - Sommerville Number | GL01b (ancient glass project) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



