Moccasin
NA5380B
From: United States of America | South Dakota (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | NA5380B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lakota |
| Provenience | United States of America | South Dakota (uncertain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Skin | Glass |
| Technique | Beaded |
| Description | One of a pair of child's moccasins with NA5380A. |
| Height | 7.6 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 7.8 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. M. A. Thompson, 1916 |
| Other Number | 143 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




