Emerging from Raven
2024-7-1
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: United States of America | Washington (U. S. State) | Seattle
Curatorial Section: American
| Object Title | Emerging from Raven |
| Object Number | 2024-7-1 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | United States of America | Washington (U. S. State) | Seattle |
| Creator | Preston Singletary |
| Date Made | 2023 CE |
| Section | American |
| Materials | Glass |
| Technique | Blown |
| Iconography | Raven |
| Description | Blown and sand-carved glass sculpture, titled "Emerging from Raven." |
| Height | 53.34 cm |
| Width | 17.78 cm |
| Depth | 15.24 cm |
| Credit Line | Purchase made possible by Allen R. and Judy Brick Freedman, 2024 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


