Shaman's Basket
38-23-144
From: Mexico (Central America) | Nayarit
Curatorial Section: American
| Object Number | 38-23-144 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Huichol |
| Provenience | Mexico (Central America) | Nayarit |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Agave Leaf |
| Technique | Basketry |
| Description | Oblong telescope type of bottom and cover of twilled agave leaf. Contents: 12 shaman's prayer arrows. See 38-23-145. |
| Height | 7 cm |
| Length | 42 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from Robert M. Zingg, 1938 |
| Other Number | 38-23-145 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
