Macehead
E9530.2
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E9530.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Locus | Tomb of Den (Tomb T) |
| Period | Egyptian Early Dynastic | First Dynasty |
| Date Made | 3000-2800 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fluted. (Fragment ?) |
| Height | 2.2 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Depth | 1.7 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund, 1901 |
| Other Number | AES2147 - AES |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.