Tomahawk Pipe
97-84-1953A
From: Canada | Manitoba | Near Red River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1953A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cree |
| Provenience | Canada | Manitoba | Near Red River |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone | Pigment | Wood | Buckskin |
| Description | Conical stone bowl, painted with red and blue crosses; ends painted red. Buckskin-covered, stem. |
| Height | 10 cm |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1953A - Old Museum Number | 17895 - ANSP Number | II 970 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


