Coffin Board
Coffin Fragment
E16218.17
From: Egypt | El-Bersheh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16218.17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Bersheh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Inscription Language | Hieratic |
| Description | Two tenons and miscellaneous fragments from the Ahanakht Outer Coffin. Some of the miscellaneous fragments belong to other portions of the coffin, including: E16218.1 (formerly M), E16218.2 or .3 (formerly A), E16218.5 (formerly C). E16218.8 (formerly L), E16218.9 (formerly E), E16218.10 (formerly D), E16218.11 (formerly F), E16218.14 (formerly G), and E18029.2 (formerly E16218O - Canopic Box). |
| Length | 27.3 cm |
| Width | 5.71 cm |
| Depth | 1.27 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.