Spindle Whorl
90-1-1
From: Greece | Argolid | Mycenae
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 90-1-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mycenean |
| Provenience | Greece | Argolid | Mycenae |
| Locus | Dump |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Steatite |
| Description | Round dark brown stone (steatite or flint?) object; central hole- rimmed on one side. |
| Height | 0.5 cm |
| Depth | 0.4 cm |
| Outside Diameter | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Department of Antiquities, Nauplion, Greece; Collected by S. Iakovides, 1990 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


