Moccasin
NA8707.2
From: Great Plains (Plain)
Curatorial Section: American
| Object Number | NA8707.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cree | Stony | Flathead |
| Provenience | Great Plains (Plain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Bead | Fiber |
| Description | Beaded. |
| Height | 10 cm |
| Length | 28.5 cm |
| Width | 12.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Richard Waln Meirs, 1918 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




