Moccasin
NA7610.2
From: Great Plains (Plain)
Curatorial Section: American
| Object Number | NA7610.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sarsi |
| Provenience | Great Plains (Plain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Burlap | Bead |
| Description | Buckskin upper with vamp beaded in pink, green, yellow and black triangle. Ankle flap made of cloth. Interior of sole has fur. Cloth ties. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 20 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Gift of Henry G. Bryant, 1917 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




