Moccasin
37555.2
From: Montana | Fort Belknap
Curatorial Section: American
| Native Name | Waahm |
| Object Number | 37555.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Gros Ventre |
| Provenience | Montana | Fort Belknap |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Fiber | Bead |
| Description | Man's. |
| Height | 9 cm |
| Length | 52.07 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900; George A. Dorsey, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


