| Object Number | 29-4-7.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux (uncertain) | Assiniboine (uncertain) |
| Provenience | North America |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Buckskin | Bead |
| Description | Rawhide soles, buckskin uppers with thongs, completely beaded, geometric designs in red. white, light and dark blue glass beads. women's type |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 25.2 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Theron I. Crane, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




