Moccasin
NA3500.2
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | NA3500.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arapaho |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Date Made | 1915 |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Quill |
| Description | Man's. |
| Height | 11 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Patrick Henry Ray, 1915 |
| Other Number | G123 - Field No SF | 73 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




