Moccasin
NA3499.2
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | NA3499.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arapaho |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Buckskin | Bead |
| Description | Man's. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Patrick Henry Ray, 1915 |
| Other Number | G120 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




