| Object Number | 52-23-106A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Section | Asian |
| Materials | Silk |
| Technique | Embroidered |
| Iconography | Phoenix |
| Description | Phoenix squares in provincial folk embroidery; for an actor's robe, probably. Not a properly matched pair. Moon (white disc) instead of sun show - among other things - that these are not proper official squares. Belongs in class with 52-23-101. |
| Height | 27.4 cm |
| Width | 28.3 cm |
| Credit Line | Purchased from J. S. Letcher, 1952 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
