| Object Number | 29-64-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India | Mathura |
| Date Made | 2nd Century |
| Section | Asian |
| Materials | Mathura Sandstone | Red Sandstone |
| Technique | Relief |
| Iconography | Bodhisattva | Prince | Chauri Bearer |
| Description | Top of a railing pillar. Of square section bearing on two adjacent sides reliefs of standing bodhisattvas of the prince or Chauri bearer type beneath a round arch. The top corners of the pillar are rounded off. Of mathura sandstone. Kushan. |
| Height | 31.8 cm |
| Width | 12.7 cm |
| Depth | 12.7 cm |
| Credit Line | Alexander Scott Expedition to India, 1915-1918 |
| Other Number | 4 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




