Weight
29-107-624
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-107-624 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Level II, LTN, South side, new area |
| Period | Byzantine Period |
| Date Made | 300-700 CE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Haematite |
| Description | Long curved sides, greatest width in the middle, small flat ends; plano-convex in section. |
| Height | 1.1 cm |
| Length | 2.7 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 499 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

