| Object Number | NA3527.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Buckskin | Glass |
| Description | Hide sole with traces of fur attached, reused parfleche, and a rectangular strip cut out toward the heal. Buckskin upper with predominately white beadwork. The vamp has a cross in blue, green and pink. Dark blue beading around the ankle. |
| Height | 8.3 cm |
| Length | 24.8 cm |
| Width | 8.8 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1915 |
| Other Number | G544 - Gordon Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




