| Object Number | 38363.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Buckskin | Pigment | Bead |
| Description | Pair of moccasins. |
| Height | 6 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Purchased from Thomas B. Donaldson; subscription of John Wanamaker, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




