Moccasin
19114.2
From: United States of America | North Dakota (uncertain) | South Dakota (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 19114.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America | North Dakota (uncertain) | South Dakota (uncertain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Buckskin | Quill |
| Description | Child's. |
| Height | 6 cm |
| Length | 17 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Credit Line | Gift of Amelia S. Quinton, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




