| Object Number | NA4325.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Santee |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Glass |
| Description | Buckskin. Soft sole. Athapascan type: T-shaped heel and straight toe seam; puckering around tongue which is beaded in floral design. Buckskin ankle strip and ornamental ankle flap. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 9.2 cm |
| Credit Line | Gift of Miss Francis P. Lex, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




