| Object Number | 10987.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Santee |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Fiber | Bead |
| Description | Soft sole. Athapascan type: T-shaped heel and straight toe seam; puckering around tongue which is beaded in floral design. Buckskin ankle strip and cloth ornamental ankle flap. See Hatt, Mem. A.A.A. III, 3, p. 165 |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Purchased from Edward Drinker Cope, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




