| Object Number | 57-26-59.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Santee (uncertain) | Cree (uncertain) |
| Provenience | Dakotas |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Skin | Fiber | Quill |
| Description | White man's cut; two pieces of skin; uppers and stiff sole; seam up heel; no cuff; slight, rounded tongue; edged with red material. Inside lined with cloth. Quilled floral design on toe and both sides; 2-thread sewing with flattened quills. Colors: yellow, purple, green and light blue. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Gift of the George Washington Memorial Museum, 1957 |
| Other Number | L-269-61 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




