Amphora
Krater
49-12-685
From: Cyprus | Kourion | Kaloriziki
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-685 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Kaloriziki |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 25:78 |
| Period | Late Cypriot IIIB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Proto-White Painted Ware |
| Description | Nearly complete and mended. High foot with elementary stem. Clay:gritty gray-brown; well smoothed. Paint: charcoal black. Paint inside and on rim, at base of neck; outlined wide band below handles, paint on foot; handles barred. A: on neck single outlined vertical zones of latticed lozenges left-center-right; crossed by (but dividing) same horizontal. On shoulder 3 single-outlined latticed triangle and one of the same subdivided. B: neck like Side A except: left vertical zone double-outlined; center vertical zone consists of cross-hatch; right horizontal zone consists of dotted lozenges; shoulder, 4 single-outlined latticed triangles. |
| Height | 17.7 cm |
| Width | 19.3 cm |
| Outside Diameter | 15.6 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P54 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



