Knife Blade (uncertain)
50-49-1373
From: Philippine Islands | Northern Luzon (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 50-49-1373 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ifugao (uncertain) |
| Provenience | Philippine Islands | Northern Luzon (uncertain) |
| Locus | Ifugao? |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Iron knife blade: hammered, crudely fashioned, perhaps unfinished. Single "sharpened" edge slightly ground; back edge narrowest near middle; wide flange near tip. |
| Length | 25.2 cm |
| Width | 3.82 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Purchased from Misses Elizabeth H. Metcalf and Sarah S. Metcalf, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.