Arrowhead
MS2639C
From: Italy
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS2639C |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Flint |
| Description | This little arrowhead was never completed. One corner notch was almost finished, but the other was never begun. As a result, the unnotched shoulder simply slopes. All other description similar to MS2639b and MS2639c. |
| Length | 3 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Museum Purchase; Subscription of John Wanamaker, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.