| Object Number | 13035 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Jomon | Neolithic | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Period | Late Jomon |
| Date Made | Late Jomon |
| Section | Asian |
| Materials | Clay |
| Technique | Fired | Incised |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Sherd from a deep pot (深鉢). Incised lines in concentric diamond pattern. Jomon Horinouchi- or Angyo-style (堀之内式か安行式). Orange in color. |
| Length | 8.8 cm |
| Width | 8 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Exchange with the Japanese Commissioner, World's Columbian Exposition, 1893 |
| Other Number | 18 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

